C# Butona Basıldığında Yeni Form Açılması

C# Butona Basıldığında Yeni Form Açılması

Merhaba arkadaşlar işim gereği C# Windows Form Application ile proje geliştirmek durumunda kaldım. Daha önce neredeyse hiçbir aşinalığım yok diyebilirim. İlk etapta Ruby ve PHP geçmişi olan biri olarak kod israfı olarak gördüğüm bir dil diyebilirim :) Tabi bu benim kişisel görüşüm.

Biraz uğraş ile adım adım üstesinden gelebilirim diyebilirim. Sakın ola ilk paragraftaki düşüncem C# diline yeni başlamak isteyen arkadaşları olumsuz etkilemesin. Aslında çokta kalbur üstü bir dil değil. Sadece her şeyi dikte etmenizi bekliyor diyebilirim.

Gelelim konu başlığında da olduğu gibi bir butona bastığımızda yeni bir formun açılması işlemine. 

Öncelikle ToolBox aracından formumuza bir buton ekleyelim. Ardından Project menüsünden Add Windows Form diyerek ikinci bir form oluşturalım. 

Properties üzerinde yeni oluşturulan formun ismini özel bir şekilde vermediyseniz görebilirsiniz. Var sayılan olarak Form2 isminde geliyor. 

Şimdi dönelim ilk formumuzdaki butonumuza. Butonun click eventine ekleme yapacağımız için butonumuza çift tıklıyoruz. Ve click event kodunun arasına girişimizi yapıyoruz. 

private void button1_Click(object sender, EventArgs e)
{
// Kodumuz buraya gelecek.
}

Şimdi de butona bastığımızda yeni formu açtıracak kodlarımızı ekliyoruz.

Form2 ff = new Form2();
ff.Show();

Son eklemimizi de yaptıktan sonra click event tam olarak aşağıdaki gibi olacaktır.


private void button1_Click(object sender, EventArgs e)
{
Form2 ff = new Form2();
ff.Show();
}

Şimdi sırasıyla yaptığımız işlemin açıklamasını da gerçekleştirelim.

Form2 ff = new Form2();

Burada Form2 nesenesi için ff adında bir değişken tanımladık. Ve değişkene new Form2(); şeklinde belirtme yaparak Form2 nesnesini tanımladık.

Son olarak ff.show(); komutu ile değişkenimizin içeriğinin gösterilmesini istedik.

Sadece bir buton değil herhangi bir nesnenin click eventine ya da key eventine atama yaparak da aynı işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

C# ile ilgili notlarım devam edecek gibi görünüyor...